Polski rynek pracy może być ziemią obiecaną?

W 2014 roku wydanych zostało Ukraińcom blisko 30 proc. więcej praw na aktywność w Polsce niż w roku ubiegłym. Imigranci zza wschodniej granicy uzupełniają deficyty pracownicze w rolnictwie,produkcji, ogrodnictwie czy transporcie. Work Service szacuje, że na Ukraińców czeka w Polsce nawet 11 tys. nowych stanowisk pracy.

Z informacji Ministerstwa Sztuki także Formy Społecznej wynika, iż w 2014 roku liczba wniosków o przyjęcie na sztukę w Polsce złożonych przez Ukraińców wyniosła niemal 29 tys., z czego dano ponad 26 tys. pozwoleń na stanowisko. Znaczy to, iż w procesu roku liczba imigrantów z Ukrainy pracujących legalnie na placu Polski wzrosła o prawie 6 tysięcy osób.

Trudna sytuacja polityczna także materialna na Ukrainie powoduje, że ważne zainteresowanie osiedleniem się także podjęciem legalnej działalności w Polsce powinno się utrzymać.

– Polska istnieje teraz ziemią obiecaną dla mieszkańców Ukrainy, którzy poszukują u nas pracy także prostego życia. Powinniśmy im pomóc, będąc warunki do wygodnego także prawego zatrudnienia – powiedział Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service SA. Ukraińcy są obecnie najliczniejszą grupępracownikównielegalnie pracowników w Polsce. – To potężny przykład na ostatnie, że nasz rynek akcji potrzebuje gości ze Wschodu do jedzenia odpowiedniego poziomu produktywności. W niektórych sektorach gospodarki Ukraińcy mogą uzupełnić deficyty kadrowe, prowadząc te funkcje, którymi nie są zainteresowani Polacy – dodał Hanczarek.

Z informacji Work Service wynika, że 10-11 tysięcy Ukraińców może dzielić na sztukę w Polsce od zaraz, obejmując podstawowe stanowiska, choćby w centrach usług wspólnych. Istnieją więc między innymi prace przy montażu, liniach produkcyjnych, czy obsłudze wózków widłowych. Wiosną ruszają liczne rekrutacje do pracy sezonowych w ogrodnictwie także rolnictwie, na które także aplikują imigranci z Ukrainy. Wśród najbardziej popularnych pracowników w Polsce są także wykwalifikowani kierowcy, (autobusów, samochodów ciężarowych), a także osoby do karierze w przetwórstwie przemysłowym. Najwięcej propozycji pracy dla imigrantów z Ukrainy spotyka się w województwach wielkopolskim, mazowieckim dolnośląskim czy pomorskim. W zależności od zajęcia wynagrodzenia oscylują w przedziale 2100-3200 zł netto.

– Średnie wynagrodzenia oferowane imigrantom zza wschodniej możliwości nie odbiegają od płac proponowanych Polakom. Ostatnia skokowa deprecjacja hrywny powoduje, że płace w Polsce są także bardziej oryginalne dla Ukraińców niż wynagrodzenia w ich świata pochodzenia – powiedział Krzysztof Inglot, kierownik działu rozwoju zbytów w Work Service SA.

Według najnowszego raportu CEED Institute, zrealizowanego we zgodności z Work Service, Polska stanowi czwartym najbardziej interesującym rynkiem pracy dla wysoce wykwalifikowanych imigrantów wśród wszystkich państw z świata Europy Środkowo – Wschodniej.

Zobacz także

Składki ZUS nigdy nie spadną? W toku tych czterech lat składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne wzrosły o blisko 20 proc. W bieżącym roku miesięczna rata wyniesie 1095,37 zł, czyli o blisko 50 zł więcej niż w roku ubiegłym. Przyczyną podwyżek stanowi wzrost poziomu wynagrodzeń, również na poziomie płacy...
Za 5-10 lat każdy będzie miał firmę? Wszystek pracownik, od zwykłych miejsc w przemyśle do zadań menadżerskich, na indywidualnej działalności gospodarczej - no że robić przyszłość rynku pracy. Będzie się to tworzyło ze nowościami technologicznymi. Choć dziś pomysł ten inwestuje się nierealny, to zdaniem Małgorzaty S...
Norweski socjal – to nie dla Polaków. Politycy Partii Postępu (FrP) chcą powstrzymać eksport zasiłków socjalnych ze swojego kraju. Wytaczają ciężkie działa przeciwko polskim imigrantom, chociaż sprawa dotyczy zaledwie kilkuset rodzin. Dziwimy się, jak stworzyć zdrowy i stały sposób wypłaty świadczeń - znaczy w...
Kiedy szef nie musi płacić składek? Co do zasady osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą oraz biorąca jednocześnie zasiłek macierzyński za czas urlopu rodzicielskiego nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom. Nie trzeba uiszczać należności ZUS z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospod...

Post Author: Arnold