Polski rynek pracy może być ziemią obiecaną?

W 2014 roku wydanych zostało Ukraińcom blisko 30 proc. więcej praw na aktywność w Polsce niż w roku ubiegłym. Imigranci zza wschodniej granicy uzupełniają deficyty pracownicze w rolnictwie,produkcji, ogrodnictwie czy transporcie. Work Service szacuje, że na Ukraińców czeka w Polsce nawet 11 tys. nowych stanowisk pracy.

Z informacji Ministerstwa Sztuki także Formy Społecznej wynika, iż w 2014 roku liczba wniosków o przyjęcie na sztukę w Polsce złożonych przez Ukraińców wyniosła niemal 29 tys., z czego dano ponad 26 tys. pozwoleń na stanowisko. Znaczy to, iż w procesu roku liczba imigrantów z Ukrainy pracujących legalnie na placu Polski wzrosła o prawie 6 tysięcy osób.

Trudna sytuacja polityczna także materialna na Ukrainie powoduje, że ważne zainteresowanie osiedleniem się także podjęciem legalnej działalności w Polsce powinno się utrzymać.

– Polska istnieje teraz ziemią obiecaną dla mieszkańców Ukrainy, którzy poszukują u nas pracy także prostego życia. Powinniśmy im pomóc, będąc warunki do wygodnego także prawego zatrudnienia – powiedział Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service SA. Ukraińcy są obecnie najliczniejszą grupępracownikównielegalnie pracowników w Polsce. – To potężny przykład na ostatnie, że nasz rynek akcji potrzebuje gości ze Wschodu do jedzenia odpowiedniego poziomu produktywności. W niektórych sektorach gospodarki Ukraińcy mogą uzupełnić deficyty kadrowe, prowadząc te funkcje, którymi nie są zainteresowani Polacy – dodał Hanczarek.

Z informacji Work Service wynika, że 10-11 tysięcy Ukraińców może dzielić na sztukę w Polsce od zaraz, obejmując podstawowe stanowiska, choćby w centrach usług wspólnych. Istnieją więc między innymi prace przy montażu, liniach produkcyjnych, czy obsłudze wózków widłowych. Wiosną ruszają liczne rekrutacje do pracy sezonowych w ogrodnictwie także rolnictwie, na które także aplikują imigranci z Ukrainy. Wśród najbardziej popularnych pracowników w Polsce są także wykwalifikowani kierowcy, (autobusów, samochodów ciężarowych), a także osoby do karierze w przetwórstwie przemysłowym. Najwięcej propozycji pracy dla imigrantów z Ukrainy spotyka się w województwach wielkopolskim, mazowieckim dolnośląskim czy pomorskim. W zależności od zajęcia wynagrodzenia oscylują w przedziale 2100-3200 zł netto.

– Średnie wynagrodzenia oferowane imigrantom zza wschodniej możliwości nie odbiegają od płac proponowanych Polakom. Ostatnia skokowa deprecjacja hrywny powoduje, że płace w Polsce są także bardziej oryginalne dla Ukraińców niż wynagrodzenia w ich świata pochodzenia – powiedział Krzysztof Inglot, kierownik działu rozwoju zbytów w Work Service SA.

Według najnowszego raportu CEED Institute, zrealizowanego we zgodności z Work Service, Polska stanowi czwartym najbardziej interesującym rynkiem pracy dla wysoce wykwalifikowanych imigrantów wśród wszystkich państw z świata Europy Środkowo – Wschodniej.

Zobacz także

PIP u pracowników? Mandaty za brak wypłat? 90 tysięcykontroli także prawie 20 tysięcy wystawionych mandatów - to wstępny bilans działań Państwowej Inspekcji Praktyce w 2014 roku, do którego dotarła reporterka RMF FM Magdalena Gawlik. Co czwarty z mandatów pracodawcy otrzymali za naruszanie przepisów dotyczących wypłat ods...
Apel o zwiększenie dodatku pienieżnego? Europosłowie apelują o jak największe uruchomienie dodatkowych pieniędzy nawalkęz bezrobociem wśród wszystkich młodych. W ostatnim roku roku na ten przedmiot Komisja Europejska przeznaczyła miliard euro, więc jedną trzecią pieniędzy przewidzianych na najszybszych 6 lat. Jego wpis...
Niemiecka ustawa zabije przedsięrców – TIRów? Razem z wprowadzoną od 1 stycznia ustawą MiLoG minimalna płaca w Niemczech wynosi 8,5 euro za godzinę. Nasi zachodni sąsiedzi chcą, aby stawka ta wiązała każde kobiety piszące czynność na placu ich świecie. Dla polskichkierowcówTIR-ów może świadczyć to utratę konkurencyjności. ...
Składki ZUS nigdy nie spadną? W toku tych czterech lat składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne wzrosły o blisko 20 proc. W bieżącym roku miesięczna rata wyniesie 1095,37 zł, czyli o blisko 50 zł więcej niż w roku ubiegłym. Przyczyną podwyżek stanowi wzrost poziomu wynagrodzeń, również na poziomie płacy...

Post Author: Arnold