Miliony Polaków na głodowych pensjach?

Nie starcza na czynsz, ogrzewanie, zdrowe posiłki czy krótki urlop. W Niemczech coraz więcej kobiet pracujących nie jest w mieszkanie utrzymać się ze naszych wynagrodzeń.

W Niemczech rośnie liczba osób, które mimo, iż są czynne zawodowo, nie mogą związać końca z wynikiem. Pod koniec 2013 roku aż 3,1 mln pracowników zarabiało poniżej progu ubóstwa – wynika zanalizyFederalnego Urzędu Statystycznego. Przed dwoma laty granicą tąż stanowiło 979 euro netto miesięcznie dla kobiet samych i 2056 euro w przykładzie czteroosobowej rodziny. Granica ta stanowi ok. 60 proc. wysokości średniej płacy w Niemczech. Uwzględnia także wszystkie świadczenia państwowe, takie jak dodatek mieszkaniowy czy rodzinne.

Z analizy statystyków wynika, że około 16 proc. mieszkańców Niemiec było w 2013 roku zagrożonych ubóstwem. Pierwsza ta wzrosła w porządku pięciu lat o 25 proc. W 2008 roku ilość osób pracujących, jakie nie były w mieszkanie utrzymać się ze bliskich wynagrodzeń, wynosiła 2,5 mln.

Związać koniec z bokiem

Ankiety dokonane w polach domowych pokazały, że w 2013 roku 379 tys. osób poszukujących dobrze nie było w poziomie na etap opłacić czynszu, 417 tys. przyznało, że musi rezygnować z dobrego ogrzewania mieszkania, a ponad pół miliona (538 tys.), że wpłaca na utrzymaniu, pozwalając sobie na pełnowartościowy posiłek ale co następny dzień.

Dla 1,5 mln osób nawet tygodniowyurlopjest luksusem, na jaki nie może sobie pozwolić. Blisko 600 tys. osób idących nie być na indywidualny samochód.

Wyższe świadczenia

Członek zarządu centrali związków zawodowych DGB Annelia Buntenbach nazywa wyniki analizy „skandalem” w poszczególnym z największych krajów na świecie. Uważa, że wpisana w aktualnym roku płaca minimalna w Niemczech nie wystarczy, by rozwiązać problem wpływów na progu ubóstwa. Jej założeniem pomocne są wyższe świadczenia socjalne. – W wielu miastach czynsze szybują w górę, dlatego natychmiast należy podwyższyć dodatek mieszkaniowy, aby więcej osoby o niskich zyskach ubiegły w poziomie opłacić czynsz – powiedziała Buntenbach. Wzrosnąć powinien jej daniem również dodatek na dzieci wybierany przez urząd pracy osobom o niskichdochodach.

Z zmiany Sabine Zimmermann, odpowiedzialna za resort pracy w Lewicy, postuluje podwyższenie płacy minimalnej z 8,50 na 10 euro.

Zobacz także

Kiedy szef nie musi płacić składek? Co do zasady osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą oraz biorąca jednocześnie zasiłek macierzyński za czas urlopu rodzicielskiego nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom. Nie trzeba uiszczać należności ZUS z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospod...
PIP u pracowników? Mandaty za brak wypłat? 90 tysięcykontroli także prawie 20 tysięcy wystawionych mandatów - to wstępny bilans działań Państwowej Inspekcji Praktyce w 2014 roku, do którego dotarła reporterka RMF FM Magdalena Gawlik. Co czwarty z mandatów pracodawcy otrzymali za naruszanie przepisów dotyczących wypłat ods...
Demisja stanowiska prezesa? Zbigniew Derdziuk złożył dymisję ze stanowiska prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. "Wypełniłem swoją funkcję, dziś mogę pójść z naturalnym sumieniem" - podał, uzasadniając decyzję. Stanowisko prezesa ZUS Derdziuk sprawował od 2009 r. "Swoją rolę w ZUS mam za wypełnion...
Za 5-10 lat każdy będzie miał firmę? Wszystek pracownik, od zwykłych miejsc w przemyśle do zadań menadżerskich, na indywidualnej działalności gospodarczej - no że robić przyszłość rynku pracy. Będzie się to tworzyło ze nowościami technologicznymi. Choć dziś pomysł ten inwestuje się nierealny, to zdaniem Małgorzaty S...

Post Author: Arnold