Kiedy szef nie musi płacić składek?

Co do zasady osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą oraz biorąca jednocześnie zasiłek macierzyński za czas urlopu rodzicielskiego nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom.


Nie trzeba uiszczać należności ZUS z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w postaci jednoczesnego pobierania zasiłku macierzyńskiego za okresurlopu rodzicielskiego.

Tak stwierdził Zakład Ubezpieczeń Społecznych w decyzji interpretującej przepisy. Mieszkająca o jej danie prowadzi działalność gospodarczą. Kobieta w kwietniu 2014 roku urodziła dziecko. Wnioskowała u swojego właścicielowi o urlop macierzyński, dodatkowy oraz rodzicielski w wymiarze 10 tygodni. Obecnie chce skorzystać z nowych 16 tygodni ostatniego z wymienionych urlopów. Jej wątpliwości dotyczą jednak zasady opłacania składek w razie wznowienia prowadzenia praktyki w sezonie trwaniaurlopu.

ZUS przypomniał, że kobiety fizyczne, które na obszarze RP prowadzą pozarolniczą działalność, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. Ubezpieczeniom tym obowiązkowo podlegają także osoby pobierające zasiłek macierzyński. Tak wychodzi z art. 6 ust. 1 pkt 19 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie zabezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121). Przy czym zasiłek macierzyński przysługuje za czas ustalony przepisami kodeksu pracy jako okresurlopumacierzyńskiego, drugiego oraz rodzicielskiego.

Mówienie to za chwila spędzony na rodzicielskim potrafi żyć wybierane maksymalnie przez 26 tygodni.

W analizowanej sytuacji duże miejsce ma art. 9 ust. 1 c wspomnianej ustawy. Rozstrzyga on kwestię podlegania ubezpieczeniom w przypadku zbiegu tytułów. I właśnie, osoba wykonująca kampanię pozarolniczą także osiągająca jednocześnie powody do zrozumienia jej obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym także rentowymi z urzędu pobierania zasiłku macierzyńskiego podlega przymusowo tymże ubezpieczeniom z urzędu otrzymywania zasiłku. Przy czym rzekomo ona dobrowolnie, na nasz wniosek, opłacać składki z prac.

Z powyższego wynika, że co do zasady osoba prowadząca pozarolniczą działalność finansową i wykorzystująca jednocześnie zasiłek macierzyński za czas urlopu rodzicielskiego nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym także wypadkowemu z urzędu prowadzenia czynności. Jednocześnie ZUS podkreślił, iż taka dziewczyna istnieje zobowiązana do opłacaniaskładkina ubezpieczenie zdrowotne. Stanowi tak niezależnie z posiadania równocześnie innego tytułu do zdobycia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych.

Zobacz także

PIP u pracowników? Mandaty za brak wypłat? 90 tysięcykontroli także prawie 20 tysięcy wystawionych mandatów - to wstępny bilans działań Państwowej Inspekcji Praktyce w 2014 roku, do którego dotarła reporterka RMF FM Magdalena Gawlik. Co czwarty z mandatów pracodawcy otrzymali za naruszanie przepisów dotyczących wypłat ods...
Miliony Polaków na głodowych pensjach? Nie starcza na czynsz, ogrzewanie, zdrowe posiłki czy krótki urlop. W Niemczech coraz więcej kobiet pracujących nie jest w mieszkanie utrzymać się ze naszych wynagrodzeń. W Niemczech rośnie liczba osób, które mimo, iż są czynne zawodowo, nie mogą związać końca z wynikiem. ...
Polscy pracownicy w top 10 – władanie językiem angielskim? Polska zajęła 7. znaczenie w rankingu Education First EPIc, sprawdzającym naukę języka angielskiego wfirmach. Polaków wyprzedzili tylko mieszkańcy krajów skandynawskich, Holandii oraz Belgii. Dorośli Polacy coraz chętniej rozwijają swoje wiedzy językowe, ponieważ wiedzą, iż stano...
Demisja stanowiska prezesa? Zbigniew Derdziuk złożył dymisję ze stanowiska prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. "Wypełniłem swoją funkcję, dziś mogę pójść z naturalnym sumieniem" - podał, uzasadniając decyzję. Stanowisko prezesa ZUS Derdziuk sprawował od 2009 r. "Swoją rolę w ZUS mam za wypełnion...

Post Author: Arnold